Przykładowe projekty Open Hardware

LilyPad_3Długo zastanawiałem się nad tematem pierwszego (po wstępniaku) posta. Doszedłem do wniosku, że najlepiej będzie jeśli z grubsza przybliżę kilka czołowych i moim skromnym zdaniem najciekawszych obecnie rozwijanych projektów. Po to aby niezdecydowanych zachęcić, nieświadomych oświecić, a zainteresowanych przekonać do zlutowania czegoś samemu. Zapraszam do lektury.

Na pierwszy ogień pójdzie coś właściwie dla wszystkich początkujących i średniozaawansowanych elektroników – z roku na rok coraz bardziej aktywny projekt: Arduino. Ta włoska konstrukcja niczym samochody Ferrari rozkręciła na dobre cały ruch Open Hardware. Od momentu powstania pierwszej uniwersalnej płytki do chwili obecnej powstało niemal 30 różnych wersji Arduino.

Zatem co się kryje za tą dziwną nazwą? Inżynierowie pracujący nad jego rozwojem stawiają sobie za cel konstruowanie uniwersalnej, otwartej platformy opartej o mikrokontrolery AVR, którą można wykorzystać do budowy właściwie dowolnych urządzeń elektronicznych. Architektura została przemyślana i wykonana w taki sposób, aby możliwie maksymalnie ułatwić projektowanie kolejnych przystawek, płytek czy modułów.

Powstało w ten sposób coś zupełnie nowatorskiego, teraz nie trzeba być elektronikiem aby budować urządzenia elektroniczne! Wystarczy zakupić (lub złożyć samemu dzięki dostarczonej szczegółowej dokumentacji) jeden z odpowiadających nam zestawów i po podłączeniu do komputera przez USB, za pomocą wgranego w bootloader edytora i kompilatora kodu rozpocząć swoją przygodę z Arduino – na dowolnym systemie operacyjnym. Więcej informacji o Arduino znajdziesz na stronie http://arduino.cc.

520px-Mendel

Kolejnym bardzo interesującym i bardzo aktywnym projektem jest RepRap. RepRap to drukarka trójwymiarowa, czyli coś o czym w sumie niedużo się mówi ale wielu chciałoby takie cudo posiadać.

Obecna druga wersja o nazwie Mendel umożliwia „drukowanie” przestrzennych figur wszelkiego rodzaju. Sześcian, kula czy piramida to dla RepRap żaden problem. Posiadając tylko jeden jego egzemplarz możemy budować dowolną ilość jego kopii. Co więcej za pomocą oprogramowania do edycji grafiki trójwymiarowej możemy tworzyć dość skomplikowane bryły, które RepRap nam wyprodukuje. Gdy ceny komercyjnie dostępnych rozwiązań są zupełnie nie do przyjęcia dla zwykłego śmiertelnika, tutaj za kwotę około 400 euro możesz mieć własną fabrykę wszelkich urządzeń, mieszczącą się na biurku. Zatem znowu: po co kupować, skoro można zbudować? Oficjalna strona wraz z kompletną dokumentacją: http://reprap.org.

PCR

O ile powyższe dwa projekty przeznaczone były raczej dla szerszego grona odbiorców, powstało też kilka ciekawych niszowych konstrukcji. Jedną z nich jest urządzenie do przeprowadzania łańcuchowej reakcji polimerazy (Polimerase Chain Reaction). PCR jest bardzo popularną i wydajną metodą służącą do powielania cząsteczek kwasu DNA w laboratoriach biologicznych. O ile sama idea PCR jest dość prosta (polega na okresowym, gwałtownym podgrzewaniu i schładzaniu niewielkich próbek DNA) to już same urządzenia są niezwykle drogie i dość skomplikowane. Tutaj znowu przychodzi z pomocą Open Hardware oferując otwartą dokumentację do „maszynki” zwanej openPCR. W obecnej chwili projekt jest jeszcze w powijakach, jednak trzymamy kciuki, a być może już niedługo będziemy mogli sami w domowych warunkach namnożyć swój – lub cudzy – materiał genetyczny.


2 Comments

  1. pancurster Maj 10, 2011 11:44 pm  Odpowiedz

    Open hardware brakuje centrum – strony na którą wchodzisz myśląc ‚open hardware’. I jeszcze zrobionej w tak przyjaznej formie jak np. strona arduino, pewnie pomogła by w spopularyzowaniu idei. Pozdrawiam Łukasz

  2. klauca Luty 20, 2012 11:44 pm  Odpowiedz

    „Mógłbym tak wymieniać jeszcze długo… ale czy ktoś to w ogóle przeczyta? Poza tymi trzema projektami można jeszcze wymienić co najmniej kilkadziesiąt z których każdy ma swoją dłuższą lub krótszą historię.”

    Czy mógłbyś przybliżyc opowieśc o kolejnych innych projektach i ich historiach? To co piszesz jest bardzo ciekawe i przydatne.. Nie widziałam nigdzie w internecie zbioru projektów z Open Hardware. , także Twoja wiedza w tej dziedzinie jest cenna i jeśli nie dzielisz się nią na stronie myśląc że nikt tego nie przeczyta to jesteś w błędzie :) Właśnie opracowuję temat na seminarium na uczelni z tego tematu, także chętnie poczytam więcej :):) Pozdrawiam!

Leave a comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *