Hosting dla naszych projektów

Jedną z pierwszych decyzji jakie powinniśmy podjąć tworząc nowy projekt jest wybór miejsca w którym będziemy przechowywać wszystkie wchodzące w jego skład zasoby. Nie miejmy jednak złudzeń, bezpowrotnie minęły czasy gdy pliki projektowe trzymaliśmy tylko na własnym komputerze czy karcie pamięci. Mamy XXI wiek i dużo lepsze narzędzia do dyspozycji. Przyjrzyjmy się im z bliska.

Najpierw zróbmy listę niezbędnych składników, których będziemy potrzebować do sprawnego zarządzania projektem:

To jest absolutne minimum jakim powinniśmy dysponować aby nie martwić się o sprawy okołoprojektowe, tylko skupić się na rzeczach najważniejszych – tworzeniu.

CMSa będziemy potrzebować aby zaprezentować podstawowe informacje o sprzęcie nad którym pracujemy. Wystarczy proste rozwiązanie umożliwiające publikowanie postów i artykułów.

Oprogramowanie typu wiki będzie stanowiło doskonały system do przechowywania wszelkiej dokumentacji, instrukcji obsługi czy opisu konfiguracji urządzeń.

Fora dyskusyjne i listy dyskusyjne będą nam służyły do wymiany informacji z innymi użytkownikami czy osobami zainteresowanymi projektem.

Bug tracker to nadwyraz użyteczne narzędzie. Dla użytkowników jest szybkim sposobem na zgłoszenie wykrytych problemów lub błędów. Dla konstruktorów z kolei jest bezcennym źródłem informacji o kondycji ich konstrukcji. Wiadomo, że nie wszystkie błędy da się wykryć podczas testów prototypu zanim zostanie on opublikowany. Większość wad wykrywają (niestety) dopiero użytkownicy końcowi. Warto napomnieć, że wiele bug trackerów posiada już zintegrowanego CMSa, wiki czy forum.

Repozytorium zasobów to swoisty magazyn wszelkich plików projektowych z dobrym gospodarzem. Pozwala przechowywać coraz to nowsze wersje plików projektowych i kodów źródłowych, poza tym umożliwia podgląd zachodzących zmian czy bezbolesny powrót do wcześniejszej wersji.

O ile zdecydowana większość osób biorących się za projekty sprzętowe nie będzie miała problemów z postawieniem i skonfigurowaniem takiego oprogramowania to jednak istnieją jeszcze lepsze sposoby. Gotowe platformy umożliwiające publikowanie i przechowywanie projektów, już na starcie wyposażone ww. oprogramowanie. Do najpopularniejszych należą:

Open Hardware Repository jest pierwszym i jak dotąd jedynym publicznym repozytorium docelowo przeznaczonym dla projektów open hardware. Silnik OHWR jest oparty o popularny system zarządzania projektami: Redmine, jednak posiada wiele wprowadzonych przez administratorów modyfikacji. Dość powiedzieć, że poza wszystkimi przed chwilą wymienionymi niezbędnymi składnikami zawiera wiele udogodnień związanych z typowym zarządzaniem projektami: organizator, kalendarz, generator diagramów Gantta i wiele innych ciekawych udogodnień. OHWR jest stosunkowo młody, podobnie jak cała gałąź open hardware, jednak jego rosnąca popularność oraz społeczność skupiona wokół niego przemawia na jego korzyść.

SourceForge jest prawdopodobnie najstarszym i najbardziej dojrzałym serwisem udostępniającym przestrzeń na otwarte projekty. Pierwotnie przeznaczony dla twórców oprogramowania, jednak nic nie stoi na przeszkodzie aby przechowywać także projekty sprzętowe. Główną zaletą jest bardzo duża społeczność ekspertów wszelkich dziedzin, których możemy tam spotkać. Udostępnia także wiele narzędzi wspomagających zarządzanie naszymi projektami. Natomiast z racji jego niepodważalnej popularnośći gwarantuje duże zainteresowanie niemal każdym pojawiającym się projektem.

Google Project Hosting to prosta ale interesującą propozycją oferowaną przez internetowego potentata. Zawiera wszystkie niezbędne składniki i nic więcej. Jak na Google przystało: prosto, zwięźle i na temat.

Kolejna propozycja jest przeznaczona głównie dla osób szukających nowoczesnego, szybkiego i oferujące duże możliwości repozytorium zasobów – GitGitHub umożliwia stworzenie bezpłatnej przestrzeni dla otwartych projektów, gdzie w zestawie dostajemy wszystkie niezbędne składniki wzbogacone o takie ciekawe narzędzia jak np: automatyczne generatory stron wiki czy narzędzia do pracy grupowej. Git stanowi nowoczesną alternatywą dla starszych rozwiązań takich jak Subversion czy CSV.

Jak widać jest w czym przebierać, a to i tak kropla w morzu dostępnych rozwiązań. Decyzję „co wybrać?” niech każdy podejmie sam, jednak rzeczą którą zdecydowanie polecam przede wszystkich dla „młodych” projektów jest korzystanie z gotowych rozwiązań (OHWR, SF, GPH, GitHub…), gdzie mamy gwarancję oszczędzenia czasu, nerwów i często zbędnych kosztów.


Tagged:

1 comment

  1. niraam Lipiec 14, 2013 11:03 am  Odpowiedz

    Polecam https://etoolbox.eu – hosting redmine, svn, mantis. Brak limitów na ruch, prywatne repozytoria. Panel zarządzania svn.

Leave a comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *