codebender – programowanie Arduino w chmurze

codebender

codebender to nowoczesne IDE dla Arduino działające w przeglądarce. Projekt jest w tej chwili w wersji beta ale autorzy uruchomili już rejestrację na potrzeby testów. Codebender zapewnia wszystkie narzędzia niezbędne do sprawnego rozwijania projektów opartych o Arduino.

Główny edytor kodu to Ace, napisany w czystym HTML5 i JavaScript. Ace jest przez wielu użytkowników uważany za niemal doskonały edytor kodu online. Do jego podstawowych funkcji można zaliczyć podświetlanie składni, autouzupełnianie nazw, automatyczne uzupełnianie nawiasowania i wiele wiele innych, których brakuje oficjalnemu edytorowi od twórców Arduino. Warto wspomnieć także, że producent codebender’a dostarcza zewnętrzne biblioteki i automatycznie kompiluje wszystko bez potrzeby ręcznego ich ładowania, wystarczy użyć dyrektywy #include.

Codebender zapewnia także miejsce w chmurze na szkice i kody źródłowe. Nie będzie już konieczności robienia backupów, a praca grupowa będzie dużo wygodniejsza niż dotychczas.

Rzeczą unikalną jest to, że codebender umożliwi także zdalne wgrywanie binarek do mikrokontrolera bezpośrednio z poziomu przeglądarki. Zaawansowana analiza poprawności składni kodu źródłowego (CLANG) zapewni natychmiastowe powiadomienia o błędach składniowych.

Zupełną nowością są dwie rzeczy, po pierwsze możliwe jest ładowanie skompilowanych programów do Arduino bezpośrednio z poziomu przeglądarki. Po drugie coś zupełnie nowatorskiego: wystarczy, że korzystamy z Arduino Ethernet Shield i już możemy robić zdalny update firmware’u dla każdego modułu podłączonego do internetu gdziekolwiek na świecie bez bezpośredniego dostępu do niego.

Co myślicie o tym projekcie? Dla nas codebender jest bardzo ciekawą propozycją i konkretną alternatywą dla oficjalnego edytora kodu Arduino. Zapowiada się bardzo ciekawie.

Co Ty o tym sądzisz?


1 comment

  1. Tom Październik 30, 2014 3:00 pm  Odpowiedz

    Codebender z powodzeniem nadaje się do programowania płytek Arduino i wielu ich klonów. Ale nie wspiera takich platform jak Arduino Due lub Microduino.

Leave a comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *