Arduino Due

ArduinoDue_FrontOd jakiegoś czasu w sieci można zaobserwować wzrastającą popularność tanich i obecnie już na masową skalę wykorzystywanych 32 bitowych procesorów ARM. Wśród społeczności użytkowników powstało wiele interesujących modułów wzorowanych na płytkach Arduino z tymi właśnie chipami. Były to w różnym stopniu zaawansowane i mniej lub bardziej prawidłowo wykonane projekty, łączyła je jednak wspólna cecha: nie było jednego spójnie rozwijanego projektu, który mógł stanowić bazę dla bardziej złożonych urządzeń. Zespół Arduino postanowił wyjść temu naprzeciw i właśnie wydał platformę Arduino Due z procesorem Atmel SAM3X8E ARM Cortex-M3 (datasheet).

Pomijając oczywiste cechy nowego układu, takie jak wyższa częstotliwość taktowania czy większe zasoby pamięci, wspomnę o rzeczy bardzo istotnej. Mianowicie Due ma niższe napięcie pracy. Standardowo wynosi ono 3.3V i podanie na wejścia procesora (wejscia cyfrowe lub analogowe) napięcia wyższego, np 5V z dużym prawdopodobieństwem uszkodzi układ. Należy zachować szczególną ostrożność dobierając gotowe już shieldy lub projektując własne, gdyż cały moduł wciąż jest zasilany napięciem 7-12V, to dopiero dalsze układy na torze zasilania obniżają napięcie do wymaganego przez ARMa poziomu 3.3V. Tutaj warto wspomnieć, że z pomocą przychodzi nam pin IOREF dostarczający napięcie referencyjne do shieldów.

Płytka Arduino Due bazuje na layoucie znanym już z modułów MEGA (Arduino Mega 2560). Nie jest to najnowszy layout Rev3, tylko wcześniejsza wersja 1.0. Programowanie Duo odbywa się przez standardowe IDE Arduino jednak dopiero od wersji 1.5.2. Do dyspozycji jak zwykle mamy pełen zestaw rozmaitych bibliotek, a także przykładowych kodów źródłowych.


Tagged: , ,

Leave a comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *