Android Development Kit 2012

android

Jakiś czas temu głośno było o nowym produkcie (czy może usłudze?) firmy Google o nazwie Android Development Kit (ADK). ADK2012 jest najnowszą implementacją protokołu Android Open Accessory, który umożliwia i znacząco upraszcza proces budowy różnych akcesoriów współpracujących z telefonami, palmtopami i innymi zabawkami działającymi pod kontrolą Androida.

Z racji braku trybu USB-host na urządzeniach z Androidem należało opracować jakiś inny sposób ich współpracy z akcesoriami zewnętrznymi. Wymagania jakie są stawiane wobec nowo powstających akcesoriów to przede wszystkim – właśnie tryb USB-host. Więc właściwie to telefon robi jako akcesorium do tworzonego przez nas urządzenia, jednak Google rozumie to na odwrót :)

Co by nie mówić, ADK daje nam spore możliwości udostępniając na licencji open hardware wszelkie schematy referencyjne na których można dalej bazować i je rozwijać. Niestety nie wszystkie urządzenia oparte o Androida mogą być wykorzystane, jednak jest to łatwe do wykrycia w sposób programowy elementem <uses-feature/> w aplikacyjnym manifeście.

ArduinoADK_R3_Front_450px

Oficjalnym, referencyjnym projektem jest Arduino ADK projektowany przy współpracy z Google. Jest to płytka oparta o popularne Arduino Mega2560 R3 z dodaną sprzętową obsługą USB-host. Natomiast jego najnowsza wersja wygląda dużo bardziej fantazyjnie:

adk2012

Pełna dokumentacja protokołu jest dostępna na tej stronie, a specyfikacja i wszelkie niezbędne przewodniki jego implementacji ADK2012 tutaj. Z niecierpliwością wyczekujemy ciekawych akcesoriów bazujących o te projekty.


Tagged: , ,

Leave a comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *